Papierowa, diamentowa, skórzana i bawełniana… wszystkie te określenia odnoszą się do rocznic, które obchodzą szczęśliwi małżonkowie. O ile każdy wspólny rok jest powodem do dumy i radości, o tyle nazewnictwo wspólnych lat ma pewien magiczny, symboliczny wydźwięk.
Nic więc dziwnego, że dębowa rocznica ślubu jest imponującym celem, nierzadko będącym marzeniem zakochanych par. Skąd wzięły się wszystkie te nazwy i kiedy możemy je świętować ze swoją drugą połówką?
Nazywanie rocznic ślubu określeniami związanymi z naturą, materiałami i przyrodą to pomysł Emily Post, która w 1922 rok zaproponowała wstępnie ową nomenklaturę. Amerykańska autorka specjalizowała się w projektowaniu etykiet oraz grafik, a jej pomysł zainspirował i spodobał się nie tylko za oceanem, ale również w naszej części świata.
Pierwsza rocznica nazywana jest papierową. Nazwa ta pochodzi od połączenia cierpliwości, ale również wrażliwości i delikatności. Papier bowiem jest niezwykle elastyczny, giętki, ale również bardzo łatwo go przerwać. Ta konotacja jest więc niezwykle trafna, a metafora doskonale oddaje pierwsze miesiące wspólnego życia. Wpływ relacji i ludzi z zewnątrz jest trudna zwłaszcza na początku wspólnej drogi, dlatego też, wbrew pozorom, pierwsza rocznica uważana jest za jedną z ważniejszych w życiu młodego małżeństwa.
Określana mianem bawełnianej. Nazwa ta pochodzi od popularnego materiału, który otula ciało w zimne dni oraz przepuszcza powietrze podczas upału. Jej niezwykła elastyczność, uniwersalność i trwałość stała się inspiracją dla par, które po wspólnych 2 latach zbliżył się do siebie, budując kompromisową, współzależną relację.
Rocznice ślubu obchodzone po pięciu wspólnych latach noszą miano drewnianej. Drewno bowiem to solidny i twardy budulec. Jest już wytrzymały, może uchodzić za filar oraz daje podwaliny do dalszego tworzenia. Po pięciu wspólnych latach tak właśnie wygląda nasz związek – jest tworzony na kompromisach i wspólnej nauce. Uczy, pozwala doświadczać, ale również żyć w mądrości. Co ciekawe, w wielu wierzeniach to właśnie drewno i kora jest synonimem wiedzy.
Piętnaście wspólnych lat zasługuje na miano rocznicy kryształowej lub szklanej. Jest więc to oznaka czegoś trwałego, działającego na czystych, przejrzystych zasadach, które zna zarówno mąż jak i żona. Jak podają specjaliści 15 lat małżeństwa to nierzadko również wiek kryzysu średniego, który może być trudny dla obydwu stron. Kruchość tą oddaje miano szkła, który wymaga ostrożności, wrażliwości i wspólnego zrozumienia dla zachodzących, uwarunkowanych biologicznie zmian.
Czterdzieste świętowanie to świętowanie rubinowe. Nazwa ta nawiązuje do szlachetnego, niezwykle drogocennego kamienia, który wykazuje się krwistoczerwoną, intensywną barwą. Czerwień ta symbolizuje miłość i trwałość relacji, opartej na zaufaniu, wspieraniu i silnym uczuciu.
Tak piękna liczba nazywana jest wspomnianą już rocznicą dębową. Zarezerwowana dla nielicznych, najwytrwalszych par, które dbały o swoją relację przez niemal całe stulecie. Nazwa to pochodzi od najtrwalszego, silnego, wysokiego drzewa. Co więcej, drzewo to dorobiło się również własnego powiedzenia – “silny jak dąb!”.